Yabancı Atasözleri

Bazen fısıldanan bir söz, bir sesten daha yükseklere çıkabilir ve sınırları aşarak dilden dile kültürden kültüre yayılabilir. Bu kategoride diğer kültürlere ait en güzel ve derin anlamları içeren atasözleri bulabilirsiniz


Oyun bitince şah ve piyon aynı kutuya konur(İtalyan Atasözü)Kimseye iyi deme, kötü çıkar mahçup olursun.  (Zazaca Atasözü)Her akılsıza hayran olacak, başka bir akılsız bulunur. (Fransız Atasözü)Taşı delen suyun kuvveti değil, damlaların sürekliliğidir. (Brezilya Atasözü)Büyük acılar sessizdir. (İtalyan Atasözü)İnsan dışı ile karşılanır, içi ile uğurlanır. (Moğol Atasözü)Hiç bir mutfak iki kadını alacak kadar zengin değildir. (Sudan Atasözü)Cesur adamın bakışı, korkağı kılıcından daha çok düşman titretir (Amerikan Atasözü)Borç verirken ya paranı, ya dostunu kaybedersin. (Arnavut Atasözü)İçkiye düşkün olanları, bu yıkımdan kurtarmak için en iyi yol, sarhoş değilken, onlara bir sarhoşu göstermektir.

Çin AtasözüKuvvetine güvenerek zayıfları hor görenin kuvveti başına bela olur. (Hint Atasözü)Durgun sular derinden akar. (İngiliz Atasözü)İçki girince, akıl çıkar.

Fransız Atasözü


Etiketler


Sıcak, herkese aittir; soğuk, insanın elbisesine göre değişir. (Çin Atasözü)Sahibi çok olan eşeği sonunda kurtlar yer. (İspanyol Atasözü)Yalan dört nala gider, gerçek adım adım yürür, fakat gene de vaktinde yetişir. (Norveç Atasözü)Bir gün su içeceğin çeşmeye çamur sıçratma.  (İbrani Atasözü)İçkinin üstesinden gelirim sanırsan, içki senin hakkından gelir.

Amerikan Atasözü


Etiketler


Bir yalan ne kadar hızlı olursa olsun, hakikat onu yetişip geçer. (Kenya Atasözü)Tutkunun bittiği yerde mutluluk başar. (Macar Atasözü)Fısıldanan sözler, çok kere yüksek sesle söylenenden daha uzağa giderler. (Çin atasözü)Şarapla başlayan dostluk, bir gece sürer.

İspanyon Atasözü


Etiketler


Sarhoş adam, yırtık çuvaldır.

Bulgaristan AtasözüZorluk seni zorlayıncaya kadar, sen zorluğu zorla (Amerikan Atasözü)Sağır bir kocayla, kör bir kadın mutlu bir çifttir. (Danimarka Atasözü)Sarhoştan deli bile kaçar....

Tatar Atasözü


Etiketler


Herkes kendi mutluluğunun demircisidir. (Alman Atasözü)Ümit yok olunca at koşmaz.  (Kafkas Atasözü)Meyhanede yazıla şey, cennette okunmaz.

Bulgaristan Atasözüİçki, bütün bela ve kötülüklerin anası, anahtarıdır.

Arap AtasözüKadeh içinde, deniz içinde olduğundan daha çok kimse boğulmuştur.

Alman Atasözü


Etiketler


Mezarlıklar vazgeçilemeyen insanlarla doludur (Çin Atasözü)Öküz boynuzlarından, insan ise dilinden yakalanır. (Amerikan Atasözü)Büyük annene yumurta kırmayı öğretme (İngiliz Atasözü)Birleşmek başlangıçtır, birliği sürdürmek gelişmedir; birlikte çalışmaksa başarıdır. (Amerikan Atasözü)