Özdeyişler, Aforizmalar


İnsanda güzel olan yüzdür, yüzde güzel olan gözdür, aslında insanı insan yapan ağzından çıkan sözdür.


Etiketler


Bir insan bilmiyorsa ne istediğini, hem seni ziyan eder hem kendini. Dibini görmediğin suya dalmadığın gibi, emin olmadığın sevgiye de teslim etme kendini.İçki, korkağı cesur; cesuru küstah eder..İnsanın aklı çoğaldıkça can sıkıntısı artar.En çok kimi seviyorsan, seni en çok o yorar, ki bu tuhaftır. Seni en çok kim yoruyorsa, en çok o'nunla huzur bulursun, ki bu daha da tuhaftır. Ve, huzur bulduğunuz şeyler için, her zaman yorulmaya değer.


Etiketler


Akıllı adamların tek içkisi sudur.

Henry David ThoreauAşk olduktan sonra saadet olmadan da yaşanabilir.

"Fyodor Dostoyevski"Sanat; insanın, bir zamanlar yaşamış olduğu duyguyu, kendinde canlandırdıktan sonra, aynı duyguyu başkalarının da hissedebilmesi için kendisini hareket, ses çizgi, renk veya kelimelerle ifade etme ihtiyacından ortaya çıkmıştır.


Etiketler


Belaların en büyüğü sarhoşluktur.

Thomas Jeffersonİçki alışkanlığı, toplumsal bir vebadır.

Ahmet Emin YalmanSakın vazgeçme. Eğer vazgeçersen, hak etmeyen biri kazanacak.


Etiketler


Savaş fırtınadır, gelir geçer; içkiyse aman ve aralık vermez.

Ali Vahit


Etiketler


Bir insan bir yere bakıyorsa orada ilgilendiği bir şey vardır. Bir insan bir yere hiç bakmıyorsa orada ilgilendiği bir şey kesinlikle vardır.


Etiketler


Düşüncelerine hakim olamayanlar kısa zaman sonra davranışlarına da hakim olamazlar.Tam anlamıyla mutlu olabilmek için gereken tek şey; Bu anı, geçmişteki diğer anlarla karşılaştırmayı bırakmaktır.


Etiketler


İçki arkadaşları düşman eder.

Fahrettin Kerim GökayFaal aklın insanı görüp gözetmesiyle kazanılan teorik yetkinlik, son aşamada ahlâkî yetkinliğe, “faal akılla itisal” şeklinde gerçekleşen “yüce mutluluk”a vesile olmaktadır.


Etiketler


Çok konuşmak, insanın gözden düşmesi için en kısa ve en emin yoldur. Çok konuşmak için yeterli zekası ya da aklı olmayan olmayanlar bahtsız kimselerdir.Kendi kusurlarını bağışlamayan kişinin tüm kusurları bağışlanır. En büyük kusur, insanın kendi kusurlarını bulup bunları düzeltmeye çalışmasıdır.


Etiketler


İnsanoğlu; Ağzından çıkan cümlelerin, Beyninden çıkan düşüncelerin, Bütün evreni dolaşıp tekrar onlara geri döndüğünü bilse, Eminim daha çok dikkatli olurdu.


Etiketler


Hangi koşulda olursan ol bir duruşun, bir omurgan olacak. Yeri geldiğinde çuvalla altını geri çevirecek ama duruşundan, omurgandan ödün vermeyeceksin. Yoksa en büyük hazineni kaybetmiş olursun.Bu günün çocuklarını dünün yöntemleri ile eğitirsek, yarınlarından çalarız.


Etiketler


İnsanı her gün biri kırabilir ama bir tek sevdiği acıtabilir imiş.


Etiketler


İnanılmayacak kadar garip pek çok şey olsa da, olamayacak kadar garip hiç bir şey yoktur.


Etiketler


İyi niyetli insanlar yalana çabuk kanarlar. Ama boşa giden iyi niyeti asla unutmazlar.


Etiketler


İlk bakışta aşık oldun oldun adamım, yoksa ikinci bakışta kimin ne mal olduğunu anlarsın.Dünyayı nasıl görmek istediğinize dair seçiminiz, gördüğünüz dünyayı yaratır.


Etiketler

Sevgi herkese verilir, sadece hak eden alır.


Etiketler


Evrensel bir telaş var çünkü herkes kendisinden kaçma halinde.


Etiketler


Yokluğu bilmeyenden, 'aş'ını paylaşmayandan, selamı tanımayandan, haramı hak sayandan, zoru gördüğünde elini bırakandan yarına kılavuz olmaz.


Etiketler


“Bekleyenlerin de ayaklarına birkaç şey gelebilir; ama bunlar, yalnızca çok çalışıp kazananlardan geriye kalan şeyler olur.”İnsan vücudunda içki koymak, makine yataklarına kum koymak gibidir.

Henry FordZihniniz temizse, her zaman her şeye hazırdır; her şeye açıktır. "Shunryu Suzuki"


Etiketler


Ya hatalarınla yüzleşir ya da hatalarınla yüzsüzleşirsin. Cahil olmak ayrı, pislik olmak ayrıdır..


Etiketler


Şarap mideye oturunca, artık söz unutulur.

Alessandro Manzoni