Dünya Kitap Günü ve Kütüphaneler Haftası Mesajları

Kütüphaneler Haftası ile ilgili en güzel sözleri bulabileceğiniz sayfa


Bilgin unutmuş, kitap unutmamış.


Etiketler


Kitaplar hiç solmayacak bitkilerdir. (Herrik)Parayı kasa, bilgileri kütüphane saklar.


Etiketler


Günümüzün gerçek üniversitesi zengin kütüphanelerdir.


Etiketler


Kitapsız yaşamak, kör, sağır, dilsiz yaşamaktır.


Etiketler


Okuduğunuz bir yapıt sizi fikren yükseltir, içinizi doldurursa onun hakkında hüküm vermek için başka bir kural aramayınız; yapıt iyidir ve usta elinden çıkmıştır. (La Bruyére)Bir okul için her şeyi yaptığınızı düşünebilirsiniz. Eğer okulunuzun kütüphanesi yoksa hiçbir şey yapmış sayılmazsınız.


Etiketler


Uygarlık yapısının temeli kitaptır.


Etiketler


Fatih Sultan Mehmet, İstanbul'u fethettiğinde, büyük bir kütüphaneyi de yanında götürmüştür.Hiçbir gemi, bizi bir kitap kadar uzaklara götüremez.


Etiketler


Aydınlık günler; okuyan ve araştıran nesillerin omuzlarında yükselecektir !İnsanlar ölür, kitaplar ölmez.


Etiketler


Kitap en iyi dosttur.


Etiketler


Kitabı dolaba değil, kafana koy.


Etiketler


En eski kitaplar bile onları okumamış kişiler için yenidir.


Etiketler


Kitap okuma beyini güçlendirmekle birlikte, anlama ve algılamayı kuvvetlendirir.İlk defa yeni bir kitap okumaktansa, okunmuş bir kitabı tekrar okumak daha yararlıdır. (Lord Dudley)Bazılarının yaşaması yeryüzüne bir yüktür; ama iyi bir kitap, usta bir kafanın yaşamdan sonraki yaşam için mumyalanmış bir hazine gibi saklanmış en değerli yaşam öğesidir. (John Milton)Kitaplar hiç aldatmayan dostlarımızdır.Okumayı hiç bir hazineye değişmem. Edward GibbonOkuduğumuz kitap, bir yumruk gibi bizi uyandırmıyorsa ne işe yarar. Franz KafkaKitap okuyan insanın konsantrasyon gücü oldukça fazladır.Beden eğitimi vücut için ne ise, okumakta beyin için odur.Kitap aklın ilacıdır.


Etiketler


Hiçbir eğlence okumak gibi ucuz, hiçbir zevk de okumak kadar kalıcı olamaz.


Etiketler


Bir insanın değeri okuduğu kitaplara eşittir.


Etiketler


Okumak gıdadır. Okuyan insan, bilen insandır. Victor HugoKütüphaneler kültür evleridir.


Etiketler


Bilen unutur, kitaplar unutmaz.


Etiketler


İnsan kitap okurken bir kızağa biner ve cehalet karlarının üzerinden hızla kayıp gider. (Mehmet Murat İldan)Kitapların düşmanları insanlarınki ile aynıdır: ateş, nem, zaman ve içindekiler. (Paul Valery)Eğer bizi yaşamaya ve daha büyük bir susamışlıkla içmeye yöneltemiyorsa kitapların ne anlamı var? (Henry Miller)Kitaplar dostlara benzer, seçkin olmalıdırlar. Arap Atasözü


Etiketler


Bugünün gerçek üniversitesi, kütüphanelerdir. Thomas Carlyleİyi kullanılan bir kütüphane, bütün dünyaya yol gösteren kişileri emriniz altında bulundurur. John Kendrick Bangs