Nasihat Sözleri, Nasihat Mesajları

Hayatın her noktasına hitaben öğüt vermek için kullanılan ünlü düşünürlerin kısa, özlü, anlamlı, etkileyici, düşündürücü ünlü sözleri, anektodları sizler için bu sayfamızda derlendi


Yüzünüzü yıkamaya gitmeniz sadece 10 saniye sürerken, yatağa bağlı yaşayanlar var. Tüm manzarası tavan olanlar var. Şükret arkadaşım ayakkabını giyebildiğin bir ayağın var. Senin kızarak bindiğin otobüse uzaktan bakıp iç geçiren tekerlekli sandalyedeki o adam var. 10 saat uyuyup işyerinde hala esnerken, geceyi çocuğunun başında hiç uyumadan bekleyip, ilaç parası için işe giden babalar var. Sen annenin önüne koyduğu yemeğe burun kıvırırken, pazar dağıldığında çürük domatesleri toplayan kimi anneler var. İsyan etme arkadaşım annesiz var, babasız var. Kıymet bil. Her nefsin tadacağı bir ölüm var. Şükret haline ki; sen bu gün uyanırken nefesini yastığında bırakanlar var. Şükret arkadaşım, bir şükrü bile bilmeyenler var.


Etiketler


Sakın elinde var olan bir şeyi yok deme. Allah senden alır, yok olur gidersin.allah kimseyi kuran da imam da mahrum etmesin amin bizleri de


Etiketler

Para cimride; Akıl ahmakta; Silah korkakta olursa, düzen bozulur.Unut dediler unuttum ama seni değil unut diyenleri....Hak ile kendini meşgul etmezsen, batıl seni işgal eder.Her bildiğini söyleme; fakat her söylediğini bilTecrübe nedir bilir misin? Yediğin kazıkların bir bütünüdür.Bak şu düşen yaprağa, bir gün oda yukarıdan bakardı toprağa.Sırrını söyleme sırdaşına, sırdaşın söyler sırdaşına.Güvenme zenginliğine bir kıvılcım yeter. Güvenme güzelliğine bir sivilce yeter.Ya seveceksin ya da sevmeyeceksin. Ama unutma: Seveni asla üzmeyeceksin.Çok akıllıyım diye biliyorsan kendini; geçmişin isteğini yapan, geleceğe hazır olansın. Aksine bütün dünyayı elde etsen de faniye nispet de beş kuruşsun.Adın, Mutluluk; Soy adın, Huzur olsun. Daima Güler Yüz'ün adresin olsun, seni unutanlara da yazıklar olsun.Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı? Bence en çok kazık yiyen bilir.


Etiketler


Her şey elbet bir gün biter, acı da mutluluk da. İşte bu yüzden aşk ve sevgi bilene layıktır.İyilik; akıldan geçmesiyle değil; kalpten gönülden geçmesiyle yapılır.Ağaca güvenebilirsin. Bilirsin ki elma ağacı elma verir, asla erik vermez. Hayvanlara güvenebilirsin, çünkü aslan, aslan gibi davranır, maymunluk etmez.
Ama insana güvenemezsin. Zira o, yüzüne gülümserken arkadasında hançer gizleyebilen ve ihanet edebilen tek canlı hayvandır.Haklı olsanız da emeklerinizin boşa gittiğini düşündüğünüz her an, size her zaman bir umudun olduğunu hatırlatan küçük bir söz yüzünüzde bir tebessüme sebep olabilir.Herkes, Cennet'e kendi yoluyla girer.


Etiketler


Bir gül kadar güzel ol; ama dikeni kadar zalim olma. Birine öyle bir söz söyle ki, ya yaşat ya da öldür; ama asla yaralı bırakma.


Etiketler


Çok fedakarlık yapana kıymet verilseydi, yıllarca tarla süren öküze bıçak sürülmezdi.


Etiketler


Ne kadar fedakar olursanız olun, adı gün gelir "yapmasaydın" olur.


Etiketler


Sen sen ol: Madem gelecek günler elbette bir gün gelecek, o günler gelmeden sen hazırlıklı ol.Şimdiki zamanın hayvanı insandan daha akıllı. Bir de onlara yaşama hakkını verirsek neler olur?Dünyada para biriktirme, çünkü kefenin cebi yok.Bir insanı hep affedersen onu yüzsüz yaparsın. O yüzden affetme ki, adam olma yolunda adım atsın.Eğer hakkıyla O'ndan korkuyorsan, bil ki hiçbir şeyden korkmuyorsun demektir.Dünya, herkese yetebilecek büyüklükte. Onun için başkasının yerini kapmaktansa, çalışarak gerçek yerinizi bulun.Silgin kaleminden önce bitiyorsa, yanlışların yok demektir.Bir şeyi çok istiyorsan ve olmuyorsa, o zaman yeteri kadar çalışmıyorsun demektir.İçkinin vazifesi; içilmek değildir, içenin ayıbını kusturmaktır.Bak güzel kızım; iffetin çeyizin olsun. Abdestin makyajın olsun. Servetin imanın olsun. Başörtün en güzel süsün olsun. Dileğin Hakk rızası olsun. Talibi Mevla belirler, hayırlısı inşallahEğer istiyorsan onun için çalış. İşte bu kadar basit.Toplumun cehaleti azabı, kendi cehaletimiz cehennemi doğurdu. (Sufi Emre YILDIRIM)